Jak przygotować rower na sezon?

Jazda na rowerze to jedna z ulubionych czynności osób aktywnych, które lubią poznawać nowe miejsca i spędzać czas na świeżym powietrzu. To zdrowa dawka ruchu, która pomoże zadbać o formę. Z pewnością znajdą się miłośnicy tego sportu, którzy na rowerze jeżdżą cały rok, nieustannie go konserwując i pielęgnując. Co jednak zrobić z rowerem, który zimował w piwnicy czy garażu lub był po prostu długo nieużywany? Czy można tak od razu na niego wsiąść?

Rower podobnie jak samochód wymaga zabiegów regeneracyjnych i pielęgnacyjnych, jeśli chcemy długo cieszyć się komfortową jazdą. Konserwacja poszczególnych elementów znacznie przedłuża ich trwałość. W sklepie rowerowym z pewnością znajdziemy wszystkie akcesoria, które niezbędne są do przygotowania pojazdu na sezon. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z jazdą na rowerze, jego odpowiednie przygotowanie możemy zlecić w serwisie rowerowym. Od czego więc zacząć?

Oczyszczenie i naoliwienie roweru

Przede wszystkim nasze prace nad przygotowaniem roweru do sezonu powinniśmy zacząć od porządnego wyczyszczenia naszego jednośladu. Szczególnie jeśli zimę spędził w piwnicy, może on wymagać dokładnego umycia. Wystarczy woda z delikatnym środkiem czyszczącym, szmatka lub szczotka i ściereczka do osuszania. Jeśli rower był przykryty ochraniaczem, może się okazać, że wystarczy jedynie wytrzeć go z kurzu. To też moment, aby sprawdzić, czy wszystkie elementy są całe i niepopękane. To też czas na sprawdzenie linek od hamulców i przerzutek. Nie zapominajmy o kołach, pedałach i zębatkach. Ważnym elementem czyszczenia jest również usunięcie zanieczyszczeń i starego smaru z łańcucha. Można go zdjąć lub oczyścić za pomocą ściereczki nasączonej benzyną ekstrakcyjną, lub specjalnym środkiem do odtłuszczania łańcuchów. Po jego oczyszczeniu należy łańcuch nasmarować nowym olejem, aby jazda była płynna i aby zakonserwować metal i uchronić go przed działaniem czynników zewnętrznych jak woda, błoto czy piasek. Środki przeznaczone do łańcuchów rowerowych chronią je przed pojawieniem się korozji i rdzy, co przedłuża ich czas użytkowania. Lepiej też używać do tego profesjonalnych preparatów, gdyż tylko one przeznaczone są do pracy w określonych warunkach i tylko one zapewnią pełną ochronę wszystkim częściom. Smar lub olej nanosimy na każde oczko łańcucha i czekamy chwilę, aby wniknęło do jego wnętrza. Następnie wycieramy jego zewnętrzną część do sucha. Pracując nad łańcuchem, można naoliwić również mechanizmy innych części. Jeśli rower stał nieużywany bardzo długo, warto też odkręcić, wyczyścić i naoliwić gwinty pedałów. Nie będą one piszczeć podczas jazdy.

Koła i inne elementy

Ważną częścią roweru są oczywiście, koła, które po zimie mogą wymagać kilku zabiegów pielęgnacyjnych. W pierwszej kolejności sprawdzamy ciśnienie powietrza i w razie potrzeby uzupełniamy je. Zbyt niskie sprawia, że jazda jest niewygodna, a opona o wiele szybciej się zużywa. Należy przestrzegać zaleceń producenta, co do preferowanej jego wysokości. Trzeba również upewnić się, że koła kręcą się równo i ich obręcze nie są krzywe. To też dobry moment na wymianę klocków hamulcowych i innych uszkodzonych części. Nie można zapomnieć o kontroli linek i pancerzy oraz regulacji przerzutek i hamulców. Dobrze jest upewnić się, że nigdzie nie ma luzów i dokręcić śruby przy kierownicy czy siodełku. Dbanie o czystość, naoliwienie i sprawność poszczególnych elementów rowerów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również lepszy komfort jazdy oraz bezpieczeństwo na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *