Jak prawidłowo dbać o skuter?

Skuter to bardzo przydatny pojazd, który umożliwia nam poruszanie się po najbliższej okolicy w wygodny sposób. Jest to też świetne rozwiązanie dla młodzieży i początkujących kierowców. Kiedy wchodzimy w posiadanie takiego jednośladu, musimy się jednak dowiedzieć, jak najlepiej o niego dbać, aby służył nam jak najdłużej?

Styl jazdy

Aby nasz skuter służył nam wiele lat, musimy pamiętać, że nie jest to motocykl ani ścigacz. Dlatego przede wszystkim jeżdżąc skuterem, powinniśmy mieć na względzie jego silnik. Maksymalne przyspieszanie oraz obciążanie jednośladu może mieć bardzo zły wpływ na jego części i podzespoły, a nawet potrafi skrócić żywotność silnika – czyli „serca” skutera. Również wszelkiego rodzaju pokazy „kaskaderskie”, sztuczki typu jazda na jednym kole bądź bardzo ostre hamowanie mogą skończyć się tragicznie dla całej konstrukcji naszego pojazdu, ale także łożysk, tarcz czy klocków hamulcowych.

Przeglądy serwisowe

Zdrowie skutera, tak samo jak nasze, zależy w dużej mierze od regularnych badań. Tak jak badania pozwalają wykryć różne choroby lub ich początki u pacjentów, tak samo regularne przeglądy serwisowe pozwalają zawczasu wykryć usterki lub zużycie części.Na tym aspekcie dbania o skuter absolutnie nie powinno się oszczędzać. To, że nasz jednoślad działa z pozoru bez zarzutu, nie oznacza jeszcze, że nic złego się nie dzieje. Regularne przeglądy pozwolą mechanikowi wykryć wszelkie niebezpieczne usterki, zanim zdążą one narobić nam większych kosztów. Poza tym regularnie powinno się wymieniać wszelkie oleje i płyny oraz regulować wszelkie układy skutera. Tylko taki sposób dbania o pojazd da nam gwarancję bezpiecznej pod względem technicznym jazdy.

Drobne przeglądy

Oprócz regularnego przeglądu, o którym pisaliśmy wyżej, konieczne jest także systematyczne sprawdzanie osprzętu we własnym zakresie.To bardzo ważne, ponieważ musimy pamiętać, że jadąc skuterem nie jesteśmy aż tak bezpieczni jak w samochodzie. Jesteśmy dużo bardziej narażeni na obrażenia przy jakiejkolwiek kolizji. Dlatego przynajmniej raz w tygodniu warto sprawdzić, czy wszystkie żarówki działają prawidłowo, w jakim stanie są opony i czy mają odpowiednie ciśnienie, a także czy nie pojawiły się dodatkowe usterki bądź uszkodzenia.

Paliwo i materiały eksploatacyjne

Są to rzeczy, na których nie można oszczędzać. Aby nasz skuter dobrze się sprawował, musimy tankować tylko sprawdzone paliwo, a także używać dobrego oleju. Używanie materiałów gorszej jakości w tej kwestii odczuwalnie przełoży się na kondycję naszego jednośladu.

Zabezpieczenie po sezonie

Choć skuterem możemy bez przeszkód jeździć od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, zimą zazwyczaj wstawiamy go do garażu. Nie wystarczy jednak po prostu go tam postawić – musimy zabezpieczyć go, aby wiosną nie sprawiał żadnych problemów. Warto wówczas wyjąć z niego akumulator i przechowywać go zimą w cieplejszym miejscu, a także oczyścić skuter z wszelkich pozostałości np. błota. Poleca się także pokryć wszelkie metalowe części środkami konserwującymi.

Oczywiście oprócz powyższych czynności dbanie o skuter obejmuje także regularne jego mycie i czyszczenie, co pomoże zapobiegać m.in. korozji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *