Bezpieczny kask czyli jaki?

Kask to podstawa bezpieczeństwa. Zdawać by się mogło, że jest to jasne, jak słońce i nie ma co więcej, na ten temat pisać. Jednak po głębszym zastanowieniu się, zaczynają napływać myśli, co to znaczy, że kask jest bezpieczny? Rozwój motoryzacji, dostępność tak dużej ilości jednośladów na rynku sprawia, że zatracamy zdrowy rozsądek i zaczynamy mieć spore wątpliwości, czy na skuter zakładać kask rowerowy? Czy można mówić o bezpiecznej jeździe motorowerem, dysponując jedynie kaskiem na rower?

Kiedy potrzebujemy bezwzględnie kasku ochronnego?

Polskie prawo mimo z roku na rok zwiększającej się ilości skuterów, motorowerów na polskich drogach zawiera mnóstwo nieścisłości w kwestii poruszania się tymi rodzajami pojazdów w sposób bezpieczny.

Przede wszystkim w prawie o ruchu drogowym brakuje uściślenia, jaki rodzaj kasku potrzebujemy na dany rodzaj jednośladu. Wiemy, że skutery z silnikami o niewielkiej mocy, do 50 cm3 i z blokadą prędkości do 45 km/h są traktowane, jako motorower. Według obowiązujących przepisów mogą nimi poruszać się osoby mające kartę motorowerową (pow. 13. roku życia) lub te, które mają prawo jazdy, czy też dowód osobisty (jeśli chodzi o osoby pełnoletnie). By jeździć motocyklem z silnikiem o pojemności do 125 centymetrów sześciennych, wystarczy mieć prawo jazdy kategorii B przez przynajmniej 3 lata. Nikt nie dba o właściwe przeszkolenie z bezpieczeństwa jazdy kierowców jednośladów.

Prawo niestety bardzo ogólnikowo w art. 40 informuje, że kierujący tego rodzaju pojazdami – jak i osoby przewożone nimi, muszą jeździć w kaskach „odpowiadających właściwym warunkom technicznym”.Niestety na tym regulacje prawne w tematyce bezpieczeństwa stosowania kasków się kończą.

Jaka różnica jest między kaskiem rowerowym i motorowerowym?

Kaski rowerowe i motocyklowe różnią się między sobą nie tylko samym określeniem przedmiotowym, ale również budową i spełnianymi normami technicznymi (homologacjami). Kaski rowerowe mają homologacje rowerowe, te na motorower mają homologacje do jazdy na motorowerze/motocyklu. U nas w sklepie MOTO-ROSI zawsze możesz liczyć na fachową, rzeczową poradę, jaki rodzaj kasku najlepiej zakupić.

Kaski na rower nie nadają się bezwzględnie do stosowania ich do jazdy na motorowerze czy skuterze. Chronią one jedynie czubek głowy jadącego pojazdem, są przystosowane do mniejszych prędkości, zatem ich konstrukcja jest znacznie słabsza, niż tych przeznaczonych do jazdy motocyklem.

Kaski motorowerowe, na skuter mogą mieć konstrukcje otwartą lub zamkniętą, ale to, co wyróżnia je na pierwszy rzut oka od kasków na rower to fakt, iż budową swoją chronią praktycznie całą głowę kierowcy i pasażera. Chodzi to o osłonę czubka głowy, potylicy a dzięki wyprofilowanym padom policzkowym skronie i twarz. Bezpieczne kaski to takie, które dobrane są do rodzaju pojazdu, którym zamierzamy się przemieszczać. Obecnie produkowane kaski są niezwykle lekkie, dobrze wentylowane, zapewniające wysoki komfort użytkowania nawet w wysokich temperaturach. Mnogość kolorów, dostępność różnego rodzaju akcesoriów dodatkowych jak szybka ochronna, interkom, wizjera dla poprawy komfortu widzenia czy daszek pozwalają spersonalizować kaski do potrzeb kierowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *